| Wheel Diameter | 8" |
|---|---|
| Wheel Width | 2" |
| Hub Length | 2-7/16" |
| Spanner id | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Roller |
| Capacity Per Wheel | 600 lbs |
| Wheel Material | Thermo-Rubber (Donut) |
| Temperature Range | -40 to +180F |
| Durometer | 90A |
| Colson part number | WH8X2TPD19 |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


