| Caster Type | Stem Mount |
|---|---|
| Capacity Per Caster | 350 |
| Overall Height | 6" (152mm) |
| Wheel Diameter | 5in (127mm) |
| Finish | Zinc |
| Wheel Diameter | 5" |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Stem Size | 1/2" -13 x 1-1/2" |
| Stem Type | Threaded |
| Wheel Material | Polyurethane on Aluminum |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball Bearing w/ Top Hats |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypeStem Mount
Capacity Per Caster350
Wheel MaterialPolyurethane on Aluminum
Wheel Diameter5"
Wheel Width1-1/4"
