| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
|---|---|
| Wheel Material | Rubber |
| Availability | In stock items typically ship within 2-5 business days. Our customer service team will be in contact if shipping or stocking issues occur. |
| Brand | Shepherd |
| Capacity Per Caster | 275 lbs |
| Fastening Size | 2.625" x 3.75" |
| Fastening Type | Top Plate |
| Finish | Zinc |
| Mounting Bolt Size | 5/16" |
| Mounting Height | 5-1/2" |
| Tread Info | Donut Tread Monotech |
| Wheel Color | Grey |
| caster pro part # | PGR40120ZN-DMT32(GG) |
| colson series | A-Line 1-1/4" Series |
| pemco part # | AR40P1TPR |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


