| Wheel Diameter | 3" |
|---|---|
| colson series | Performa Rubber |
| colson part # | 1.00003.441 |
| Tread Width | 7/8" |
| Capacity Per Wheel | 125 lbs |
| Wheel Bearing Type | Delrin |
| Bearing I.D. | 7/16" |
| Hub Length | 1-1/32" |
| Spanner Bushing I.D. | 5/16" |
| Spanner Bushing Length | 1-7/64" |
| Durometer | 65A |
| Temperature Range | '-45 to 180F |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


