| Load Capacity | 2200 lbs. |
|---|---|
| Overall Height | 4 1/8" (104mm) |
| Capacity Per Caster | 2200 |
| Wheel Diameter | 2.95in (75mm) |
| Wheel Diameter | 2 7/8" (75mm) |
| Wheel Width | 1 1/4" (33mm) |
| Wheel Material | High Strength Nylon |
| Leveling Range | 1/2 (12mm) |
| Top Plate Size | 3-3/4" x 3-3/4" |
| Bolt Hole Pattern | 2-3/4" x 2-3/4" |
| Attaching Bolt Size | 1/4" |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Capacity Per Caster2200
Wheel MaterialHigh Strength Nylon
Wheel Diameter2 7/8" (75mm)
Wheel Width1 1/4" (33mm)