| Brand | Medcaster |
|---|---|
| colson series | Chrome Hospital CH Series |
| med caster part # | CH-03AMP-125-SW-TP01 |
| Finish | Chrome |
| Wheel Material | Anti-Microbial TPR |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 3" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Top Plate Size | 2-1/2" x 3-5/8" |
| Bolt Hole Pattern | 1-3/4" x 2-13/16" slotted to 3-1/16" |
| Mounting Bolt Size | 5/16" |
| Capacity Per Caster | 190 lbs |
| Mounting Height | 4-7/16" |
| Swivel Radius | 2-29/32" |
| Brake Type | None |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster190 lbs
Wheel MaterialAnti-Microbial TPR
Wheel Diameter3"