| Capacity Per Caster | 5500 |
|---|---|
| Finish | Powder Coat Paint |
| Load Capacity | 5500 lbs |
| Total Lift Height | 7 3/4" (78mm) |
| Lowered Fork Height | 2 7/8" (29mm) |
| Handle Fulcrum Point | 16 5/8" (166mm) |
| Fork Size | 21 1/2" (21548mm) |
| Steering Wheel | 7" |
| Fork Wheel | 2 7/8" (29mm) |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories



