| Wheel Diameter | 12in (305mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 3" |
| Hub Length | 3-1/4" |
| Wheel Bearing I.D. | 1" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Capacity Per Wheel | 3500 lbs. |
| Wheel Material | Polyurethane on Iron |
| Temperature Range | '-40 to 180 F |
| Durometer | 95 /- 5 Shore A |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Wheel MaterialPolyurethane on Iron
Wheel Diameter12in (305mm)
Wheel Width3"