| Wheel Diameter | 8in (203mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 2" |
| Hub Length | 2-7/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Sealed Precision Ball Bearing |
| Capacity Per Wheel | 2000 lbs. |
| Wheel Material | Solid Polyurethane |
| Temperature Range | '-50 to 180 F |
| Durometer | 68 /- 5 Shore D |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Wheel MaterialSolid Polyurethane
Wheel Diameter8in (203mm)
Wheel Width2"