| Caster Type | Plate Mount |
|---|---|
| Overall Height | 9 3/4" (248mm) |
| Wheel Diameter | 8in (203mm) |
| Capacity Per Caster | 250 |
| Finish | Zinc |
| Wheel Material | Polyurethane Foam Ever-Roll |
| Wheel Diameter | 8" |
| Wheel Width | 2-3/4" |
| Wheel Bearing Type | Ball Bearing |
| Top Plate Size | 4" x 4-1/2" |
| Bolt Hole Pattern | 2-5/8" x 3-5/8" slotted to 3" x 3" |
| Attaching Bolt Size | 3/8" |
| Swivel Lock | Not Available |
| Floor Lock | Not Available |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Caster TypePlate Mount
Capacity Per Caster250
Wheel MaterialPolyurethane Foam Ever-Roll
Wheel Diameter8"
Wheel Width2-3/4"