| Wheel Diameter | 6in (152mm) |
|---|---|
| colson series | TM PHENOLIC |
| albion part # | TM0620108 |
| Wheel Width | 2" |
| Hub Length | 2-7/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Capacity Per Wheel | 1200 lbs. |
| Wheel Material | Phenolic |
| Temperature Range | '-50 to 250 F |
| Durometer | 90 /- 5 Shore D |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialPhenolic
Wheel Diameter6in (152mm)
Wheel Width2"