| Wheel Material | Cast Iron V-Groove |
|---|---|
| colson series | VG IRON V-GROOVE |
| colson part # | 5.00006.731 |
| Wheel Diameter | 6" |
| Tread Width | 2" |
| V Groove Width | 3/4" |
| V Groove Depth | 3/8" |
| Capacity Per Wheel | 1200 lbs |
| Wheel Bearing Type | Delrin |
| Bearing I.D. | 3/4" |
| Hub Length | 2-3/16" |
| Spanner Bushing I.D. | 1/2" |
| Spanner Bushing Length | 2-7/16" |
| Durometer | N/A |
| Temperature Range | '-45 to 180F |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


