| Wheel Diameter | 6in (152mm) |
|---|---|
| Overall Height | 7 1/2" (191mm) |
| colson series | 62 Series |
| albion part # | 62NG06201R |
| Finish | Zinc |
| Capacity Per Caster | 1200 lbs |
| Wheel Material | Glass Filled Nylon |
| Wheel Width | 2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Overall Height | 7-1/2" |
| Top Plate Size | 4-1/2" x 6-1/4" |
| Bolt Hole Pattern | 2-7/16" x 4-15/16" slotted to 3-3/8" x 5-1/4" |
| Attaching Bolt Size | 1/2" |
| Swivel Lock | Not Available |
| Floor Lock | 12461 |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Wheel MaterialGlass Filled Nylon
Wheel Diameter6in (152mm)
Wheel Width2"

