| Wheel Diameter | 5in (127mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Hub Length | 1-9/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Plain |
| Capacity Per Wheel | 700 lbs. |
| Wheel Material | Solid Polyurethane |
| Temperature Range | '-40 to 180 F |
| Durometer | 60 /- 5 Shore D |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Wheel MaterialSolid Polyurethane
Wheel Diameter5in (127mm)
Wheel Width1-1/4"