| Wheel Diameter | 5in (127mm) |
|---|---|
| colson series | Cast Iron |
| colson part # | 2.00005.12 |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Hub Length | 1-1/2" |
| Wheel Bearing I.D. | 3/8" |
| Wheel Bearing Type | Plain |
| Capacity Per Wheel | 300 lbs. |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Temperature Range | '-45 to 500 F |
| Durometer | Not Available |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialCast Iron
Wheel Diameter5in (127mm)
Wheel Width1-1/4"