| Caster Type | Stem Mount |
|---|---|
| Capacity Per Caster | 250 |
| Overall Height | 6 1/8" (152mm) |
| Wheel Diameter | 5in (127mm) |
| Finish | Zinc |
| Wheel Diameter | 5" |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Stem Size | 1/2" -13 x 7/8" |
| Stem Type | Threaded |
| Wheel Material | Polyurethane on Polypropylene |
| Wheel Bearing Type | Dual Precision Ball Bearing |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Caster TypeStem Mount
Capacity Per Caster250
Wheel MaterialPolyurethane on Polypropylene
Wheel Diameter5"
Wheel Width1-1/4"