| Wheel Diameter | 5in (127mm) |
|---|---|
| Overall Height | 6 1/2" (165mm) |
| colson series | E-Line 2" Series |
| pemco part # | ES5X2MAX |
| Finish | Zinc |
| Capacity Per Caster | 1000 lbs |
| Wheel Material | Glass Filled Nylon |
| Wheel Width | 2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Overall Height | 6-1/2" |
| Top Plate Size | 4" x 4-1/2" |
| Bolt Hole Pattern | 2-5/8" x 3-5/8" slotted to 3" |
| Attaching Bolt Size | 3/8" |
| Swivel Lock | 14873 |
| Floor Lock | 12457 |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Wheel MaterialGlass Filled Nylon
Wheel Diameter5in (127mm)
Wheel Width2"

