| Wheel Diameter | 4in (102mm) |
|---|---|
| colson series | E-Line 2" Series |
| pemco part # | WH4X2CIR12 |
| Wheel Width | 2" |
| Hub Length | 2-7/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Capacity Per Wheel | 800 lbs. |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Temperature Range | '-45 to 600 F |
| Durometer | Not Available |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialCast Iron
Wheel Diameter4in (102mm)
Wheel Width2"