| Wheel Diameter | 4in (102mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 1" |
| Hub Length | 1-1/8" |
| Wheel Bearing I.D. | 5/16" |
| Wheel Bearing Type | Plain |
| Capacity Per Wheel | 140 lbs. |
| Wheel Material | Polyurethane on Polypropylene |
| Temperature Range | '-40 to 180 F |
| Durometer | 60 /- 5 Shore D |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialPolyurethane on Polypropylene
Wheel Diameter4in (102mm)
Wheel Width1"