| Wheel Material | Polyolefin |
|---|---|
| colson series | Polyolefin |
| colson part # | 2.00004.53 |
| Wheel Diameter | 4" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Capacity Per Wheel | 275 lbs |
| Wheel Bearing Type | Delrin |
| Bearing I.D. | 1/2" |
| Hub Length | 1-7/16" |
| Spanner Bushing I.D. | 3/8" |
| Spanner Bushing Length | 1-1/2" |
| Durometer | 70D |
| Temperature Range | '-45 to 180F |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


