| Tread Width | 2" |
|---|---|
| colson series | D4 Stainless Steel |
| colson part # | D4.04108.535.WN.SS |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Wheel Material | K Solid Polyurethane |
| Capacity | 800 lbs |
| Finish | Stainless Steel |
| Top Plate Size | 4" x 4 1/2" |
| Bolt Hole Pattern | 2 3/8" x 3 5/8" Slotted to 3" x 3" |
| Mounting Height | 5 5/8" |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


