| Caster Type | Plate Mount |
|---|---|
| Overall Height | 5 5/8" (143mm) |
| Wheel Diameter | 4in (102mm) |
| Capacity Per Caster | 1000 |
| colson series | 170 Series |
| albion part # | 170HU4201R |
| Finish | Zinc |
| Wheel Material | Premium Solid Polyurethane |
| Wheel Diameter | 4" |
| Wheel Width | 2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Top Plate Size | 4" x 4-1/2" |
| Bolt Hole Pattern | 2-5/8" x 3-5/8" slotted to 3" x 3" |
| Attaching Bolt Size | 3/8" (bolt not included) |
| Swivel Lock | Not available |
| Floor Lock | 12456 |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Capacity Per Caster1000
Wheel MaterialPremium Solid Polyurethane
Wheel Diameter4"
Wheel Width2"

