| Brand | Medcaster |
|---|---|
| colson series | Next Generation Series |
| med caster part # | NG-04QDP-125-TL-TS03 |
| Finish | Nylon |
| Wheel Material | Thermo-Pro Rubber |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 4" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Fastening Type | Threaded Stem |
| Fastening Size | 1/2" -13 x 1-1/2" |
| Capacity Per Caster | 275 lbs |
| Mounting Height | 5-13/32" |
| Swivel Radius | 4-7/16" |
| Brake Type | Total Lock |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster275 lbs
Wheel MaterialThermo-Pro Rubber
Wheel Diameter4"
Fastening TypeThreaded Stem