| Brand | Medcaster |
|---|---|
| colson series | Chrome Hospital CH Series |
| med caster part # | CH-04PYP-125-DL-GR02 |
| Finish | Chrome |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 4" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Fastening Type | Grip Ring |
| Fastening Size | 7/16" x 1-7/16" |
| Capacity Per Caster | 240 lbs |
| Mounting Height | 5-5/16" |
| Swivel Radius | 4-35/64" |
| Brake Type | Direction Lock |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster240 lbs
Wheel MaterialPolyurethane
Wheel Diameter4"
Fastening TypeGrip Ring