| Wheel Diameter | 3in (76mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Hub Length | 1-9/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Delrin Bearing |
| Capacity Per Wheel | 250 lbs. |
| Wheel Material | Polyurethane on Polypropylene |
| Temperature Range | '-40 to 180 F |
| Durometer | 60 /- 5 Shore D |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialPolyurethane on Polypropylene
Wheel Diameter3in (76mm)
Wheel Width1-1/4"