| Caster Type | Plate Mount |
|---|---|
| Capacity Per Caster | 900 |
| Overall Height | 4-1/32" |
| Wheel Diameter | 3in (76mm) |
| colson series | Bassick BLS/BMS Series |
| shepherd part # | BMS30152TZ-PHN51(KK)B |
| Finish | Zinc |
| Wheel Material | Phenolic |
| Wheel Diameter | 3" |
| Wheel Width | 1-13/16" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Top Plate Size | 3-1/8" x 4-1/8" |
| Bolt Hole Pattern | 2-3/8" x 3-3/8" |
| Attaching Bolt Size | 5/16" |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Capacity Per Caster900
Wheel MaterialPhenolic
Wheel Diameter3"
Wheel Width1-13/16"