| Brand | Medcaster |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 3" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Fastening Type | Grip Ring |
| Fastening Size | 7/8" x 2" |
| Capacity Per Caster | 190 lbs |
| Mounting Height | 4-5/16" |
| Swivel Radius | 4-1/4" |
| Brake Type | Direction Lock |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Capacity Per Caster190 lbs
Wheel MaterialPolyurethane
Wheel Diameter3"
Fastening TypeGrip Ring