| Brand | Medcaster |
|---|---|
| colson series | Stainless Steel |
| med caster part # | SS-03PYP-125-SW-TS13 |
| Finish | Stainless Steel |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 3" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Fastening Type | Threaded Stem |
| Fastening Size | 1/2" -13 x 1-1/2" |
| Capacity Per Caster | 165 lbs. |
| Mounting Height | 4-5/16" |
| Swivel Radius | 2-29/32" |
| Brake Type | None |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster165 lbs.
Wheel MaterialPolyurethane
Wheel Diameter3"
Fastening TypeThreaded Stem