| Caster Type | Stem Mount |
|---|---|
| Capacity Per Caster | 350 |
| Overall Height | 4" (102mm) |
| Wheel Diameter | 3in (76mm) |
| Finish | Zinc |
| Wheel Diameter | 3" |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Stem Size | 1/2" -13 x 1-1/2" |
| Stem Type | Threaded |
| Wheel Material | Phenolic |
| Wheel Bearing Type | Plain with Spanner Bushing |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypeStem Mount
Capacity Per Caster350
Wheel MaterialPhenolic
Wheel Diameter3"
Wheel Width1-1/4"
