| Caster Type | Stem Mount |
|---|---|
| Capacity Per Caster | 275 |
| Overall Height | 4" |
| Wheel Diameter | 3in (76mm) |
| Finish | Zinc |
| Wheel Diameter | 3" |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Stem Size | 3/4" -10 x 1-3/4" |
| Stem Type | Threaded |
| Wheel Material | Hard Rubber |
| Wheel Bearing Type | Plain |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypeStem Mount
Capacity Per Caster275
Wheel MaterialHard Rubber
Wheel Diameter3"
Wheel Width1-1/4"
