| Tread Width | 1-14" |
|---|---|
| Wheel Bearing Type | Plain Bore |
| Wheel Material | Hard Rubber |
| Availability | In stock items typically ship within 2-5 business days. Our customer service team will be in contact if shipping or stocking issues occur. |
| Bolt Hole Pattern | 2-3/8" x 3-3/8" slotted to 3-7/16" |
| Capacity Per Caster | 225 lbs |
| Mounting Height | 3-13/16" |
| Top Plate Size | 3-1/8" x 4-1/8" |
| Wheel Diameter | 3" |
| colson series | General Duty Series |
| shepherd part # | PSQ30119ZN-3H |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


