| Wheel Diameter | 3-1/4" (83mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 2" |
| Hub Length | 2-7/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Capacity Per Wheel | 700 lbs. |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Temperature Range | '-45 to 600 F |
| Durometer | Not Available |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialCast Iron
Wheel Diameter3-1/4" (83mm)
Wheel Width2"