| Caster Type | Plate Mount |
|---|---|
| Overall Height | 4 5/8" (117mm) |
| Wheel Diameter | 3-1/2" (89mm) |
| Capacity Per Caster | 200 |
| Finish | Zinc |
| Wheel Material | Soft Rubber |
| Wheel Diameter | 3-1/2" |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Wheel Bearing Type | Plain |
| Top Plate Size | 2-3/8" x 3-5/8" |
| Bolt Hole Pattern | 1-3/4" x 2-7/8" slotted to 3" |
| Attaching Bolt Size | 5/16" (bolt not included) |
| Swivel Lock | Not available |
| Floor Lock | Not available |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Capacity Per Caster200
Wheel MaterialSoft Rubber
Wheel Diameter3-1/2"
Wheel Width1-1/4"

