| Caster Type | Stem Mount |
|---|---|
| Finish | Zinc |
| Capacity Per Caster | 200 lbs |
| Wheel Diameter | 3-1/2" |
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Overall Height | 4-1/2" |
| Stem Size | 1/2" -13 x 2-3/4" |
| Stem Type | Threaded |
| Wheel Material | Soft Rubber |
| Wheel Bearing Type | Plain |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypeStem Mount
Capacity Per Caster200 lbs
Wheel MaterialSoft Rubber
Wheel Diameter3-1/2"
Wheel Width1-1/4"
