| Wheel Material | Polyurethane on Nylon |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100mm |
| Wheel Width | 34mm |
| Capacity Per Caster | 337 |
| Finish | Stainless Steel |
| Wheel Bearing Type | Sleeve |
| Height Adjustment | 66mm |
| Height Max | 300mm |
| Height Min | 234mm |
| Height Total | 338mm |
| Sleeve Diameter | 10mm |
| Sleeve Length | 32mm |
| Spindle Length | 83mm |
| Thread Diameter | 10mm |
| Thread Length | 115mm |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster337
Wheel MaterialPolyurethane on Nylon
Wheel Diameter100mm
Wheel Width34mm