| Wheel Diameter | 2in (51mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 7/8" |
| Hub Length | 15/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/4" |
| Wheel Bearing Type | Plain |
| Capacity Per Wheel | 75 lbs. |
| Wheel Material | Polyurethane on Polypropylene |
| Temperature Range | '-40 to 180 F |
| Durometer | 60 /- 5 Shore D |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialPolyurethane on Polypropylene
Wheel Diameter2in (51mm)
Wheel Width7/8"