| Caster Type | Stem Mount |
|---|---|
| Capacity Per Caster | 95 |
| Overall Height | 3 1/8" (79mm) |
| Wheel Diameter | 2-1/2" (64mm) |
| Finish | Zinc |
| Wheel Diameter | 2-1/2" |
| Wheel Width | 13/16" |
| Stem Size | 5/16" x 1-1/2" |
| Stem Type | Grip Neck |
| Wheel Material | Thermoplastic Urethane |
| Wheel Bearing Type | Plain |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


Caster TypeStem Mount
Capacity Per Caster95
Wheel MaterialThermoplastic Urethane
Wheel Diameter2-1/2"
Wheel Width13/16"
