| Caster Type | Plate Mount |
|---|---|
| Overall Height | 12 1/2" (318mm) |
| Wheel Diameter | 10in (254mm) |
| Capacity Per Caster | 2500 |
| Finish | Zinc |
| Wheel Material | Steel |
| Wheel Diameter | 10" |
| Wheel Width | 3" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Top Plate Size | 5-1/4" X 7-1/4" |
| Bolt Hole Pattern | 3-3/8" X 5-1/4" SLOTTED TO 4-1/8" X 6-1/8" |
| Attaching Bolt Size | 1/2" (bolt not included) |
| Swivel Lock | Not Available |
| Floor Lock | Not Available |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Capacity Per Caster2500
Wheel MaterialSteel
Wheel Diameter10"
Wheel Width3"

