| Caster Type | Plate Mount |
|---|---|
| Overall Height | 12 1/2" (318mm) |
| Wheel Diameter | 10in (254mm) |
| Capacity Per Caster | 3000 |
| colson series | 410 Series |
| albion part # | 410PY10501S |
| Finish | Zinc |
| Wheel Material | Polyurethane on Cast Iron |
| Wheel Diameter | 10" |
| Wheel Width | 3" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Top Plate Size | 5-1/4" x 7-1/4" |
| Bolt Hole Pattern | 3-3/8" x 5-1/4" slotted to 4-1/8" x 6-1/8" |
| Attaching Bolt Size | 1/2" (bolt not included) |
| Swivel Lock | 148760 |
| Floor Lock | Not available |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Caster TypePlate Mount
Capacity Per Caster3000
Wheel MaterialPolyurethane on Cast Iron
Wheel Diameter10"
Wheel Width3"

