| Brand | Medcaster |
|---|---|
| colson series | Next Generation Series |
| med caster part # | NG-03QDP-125-SW-TS03 |
| Finish | Nylon |
| Wheel Material | Thermo-Pro Rubber |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 3" |
| Tread Width | 1-1/4" |
| Fastening Type | Threaded Stem |
| Fastening Size | 1/2" -13 x 1-1/2" |
| Capacity Per Caster | 200 lbs |
| Mounting Height | 4-7/32" |
| Swivel Radius | 2-13/16" |
| Brake Type | None |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster200 lbs
Wheel MaterialThermo-Pro Rubber
Wheel Diameter3"
Fastening TypeThreaded Stem