| Wheel Material | Rubber on Iron |
|---|---|
| Wheel Diameter | 10" |
| Tread Width | 3" |
| Capacity Per Wheel | 1000 lbs |
| Wheel Bearing Type | Delrin |
| Bearing I.D. | 1" |
| Hub Length | 3-1/4" |
| Spanner Bushing I.D. | 3/4" |
| Spanner Bushing Length | 3-1/2" |
| Durometer | 70A |
| Temperature Range | '-45 to 160 F |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


