| Wheel Diameter | 8" |
|---|---|
| Tread Width | 2" |
| Capacity Per Wheel | 675 lbs |
| Wheel Bearing Type | Precision Ball |
| Bearing I.D. | 1/2" |
| Hub Length | 2-7/16" |
| Spanner Bushing I.D. | N/A |
| Spanner Bushing Length | N/A |
| Durometer | 65A |
| Temperature Range | '-45 to 180F |
Search Products
The Caster Guy Newsletter
-
Product Categories


