| Load Capacity | 1210 lbs. |
|---|---|
| Overall Height | 4 1/8" (104mm) |
| Capacity Per Caster | 1210 |
| Wheel Diameter | 2.48in (63mm) |
| Wheel Diameter | 2 1/2" (63mm) |
| Wheel Width | 1 1/8" (30mm) |
| Wheel Material | High Strength Nylon |
| Leveling Range | 5/8 (10mm) |
| Top Plate Size | 3-17/32" x 3-17/32" |
| Bolt Hole Pattern | 2-3/4" x 2-3/4" |
| Attaching Bolt Size | 1/4" |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Capacity Per Caster1210
Wheel MaterialHigh Strength Nylon
Wheel Diameter2 1/2" (63mm)
Wheel Width1 1/8" (30mm)