| Brake Type | No brake |
|---|---|
| Finish | Laguna Blue Powder Coat |
| Load Capacity | 11000 lbs |
| Mounting Height | 10-3/4" |
| Top Plate Size | 6" x 7" |
| Tread Width | 3" |
| Wheel Bearing Type | Tapered Bearing |
| Wheel Diameter | 8" |
| Wheel Material | Metal Wheels |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


