| Brake Type | Face Contact Brake |
|---|---|
| Finish | Zinc |
| Load Capacity | 1050 lbs |
| Mounting Height | 5-5/8" |
| Top Plate Size | 4" x 4-1/2" |
| Tread Width | 2" |
| Wheel Bearing Type | Precision Sealed Ball Bearing |
| Wheel Diameter | 4" |
| Wheel Material | Solid Elastomer Wheels |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


