| Brake Type | Side Brake |
|---|---|
| Finish | Zinc |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Mounting Height | 7-1/2" |
| Top Plate Size | 4" x 4-1/2" |
| Tread Width | 2" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Wheel Diameter | 6" |
| Wheel Material | Phenolic Wheels |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


