| Bolt Hole Pattern | 2-5/8X3-5/8 or 3×3 |
|---|---|
| Brake Type | Tread Brake |
| Capacity Per Caster | 1200 lbs |
| Durometer | 55D +/-5 |
| Overall Height | 7-1/2" |
| Temperature Range | -40F to +180F |
| Top Plate Size | 4×4-1/2 |
| Wheel Bearing Type | Caged Roller |
| Wheel Diameter | 6" |
| Wheel Material | Polyurethan-Solid (Blue) |
| Wheel Width | 2" |
| series | SHD1/RHD1 |
| Rig Type | RIGID |
| colson series | 16 Series |
| albion part # | 16KW06202RHR60FBA |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Mounting Bolt Size | 3/8" |
| Series | SHD1/RHD1 |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


