| Wheel Diameter | 6in (152mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 3" |
| Hub Length | 3-1/4" |
| Wheel Bearing I.D. | 1" |
| Wheel Bearing Type | Roller Bearing |
| Capacity Per Wheel | 750 lbs. |
| Wheel Material | Rubber on Iron |
| Temperature Range | '-40 to 180 F |
| Durometer | 80 /- 5 Shore A |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialRubber on Iron
Wheel Diameter6in (152mm)
Wheel Width3"