| Wheel Diameter | 3-1/2" (89mm) |
|---|---|
| Wheel Width | 1-1/4" |
| Hub Length | 1-9/16" |
| Wheel Bearing I.D. | 1/2" |
| Wheel Bearing Type | Plain |
| Capacity Per Wheel | 325 lbs. |
| Wheel Material | White Nylon |
| Temperature Range | '-40 to 210 F |
| Durometer | 75 /- 5 Shore D |
Search Products
-
Product Categories
-
The Caster Guy Newsletter


Wheel MaterialWhite Nylon
Wheel Diameter3-1/2" (89mm)
Wheel Width1-1/4"